MENU

TÜRKİYE’DE 1 AYDA 125 MİLYON FATURA ÖDENİYOR

TÜRKİYE’DE 1 AYDA 125 MİLYON FATURA ÖDENİYOR


Limak Enerji Uludağ Elektrik Genel Müdürü Ali Erman Aytac, ülkemizde her ay 125 milyon adet fatura ödemesinin gerçekleştiğini belirterek, vatandaşları korsan ödeme merkezleri konusunda uyardı. Bu ödemelerin 5 milyon adetinin korsan ödeme merkezlerinden gerçekleştiğini kaydeden Aytac, korsan ödeme noktalarının nasıl fark edileceği konusunda da vatandaşlara tavsiyede bulundu.

 “Ayda 5 milyon fatura, korsan ödeme noktalarından tahsil ediliyor”

Şirket Genel Müdürü Ali Erman Aytac, yaptığı açıklamada; “Bazı kötü niyetli firmalar müşterilerden tahsil ettikleri tutarları ilgili kurumlara yatırmayarak, bir süre sonra topladıkları para ile kaçıyorlar. Elektrik, su ve doğalgaz sektörlerinin fatura adetleri bugün aylık olarak 80 milyonu bulmuş durumda. Telefon, internet ve dijital TV abonelikleri de dahil edildiğinde fatura miktarı 125 milyona çıkıyor. Vatandaşların yoğun olarak kullandığı bankaların otomatik ödeme talimatı ve diğer kanalları ile aldıkları ödeme payı, pastanın %41’ini oluşturuyor. Sektörün işlem hacmi düşünüldüğünde ödeme noktalarının önemi de gözler önüne seriliyor. Bankaları sırasıyla; yaklaşık %26’lık işlem hacmi ile kurumların kendi ödeme noktaları, %15’lik hacim ile PTT, %14’lük pay ile de anlaşmalı ödeme kuruluşları takip ediyor. Korsan ödeme noktalarında ise yaklaşık 5 milyon fatura ödemesi gerçekleştiriliyor.” dedi.

Korsan ödeme noktalarıylamücadelede Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) faaliyet izni uygulamasının önemine değinen Aytac, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Kimlik ve kredi kartı bilgilerini paylaşırken dikkatli olun”

“Ödeme kuruluşlarının sermaye, bilanço ve teminat tutarları BDDK tarafından kontrol ediliyor. Faaliyet iznine sahip olmayan noktalarda yapılan tahsilat işlemlerinin ve bunlara ait dekontların yasal olarak hiçbir geçerliliği bulunmuyor. Müşterilerimiz mağduriyet yaşamamak için bu konuda çok dikkatli olmalılar. Bu noktalarvatandaşların kimlik ve kredi kartı bilgilerine de erişebildikleri için ciddiriskler taşıyor. Müşterilerimiz eğer izinli ödeme noktalarında faturatahsilatlarını gerçekleştirmedilerse, borcun ödendiği bilgisi bize zamanında veyahiç ulaşmıyor. Fatura bedeli ödenmediği için gecikme ile ilgili yasalsüreçlerden sonra, enerji kesintisi işlemi gerçekleştiğinde müşteri parasınıyatırdığını söyleyince bu korsan noktaların da oyunları ortaya çıkıyor. Busüreçte vatandaşlarımız elektrik, su, doğal gaz kesintisi gibi sıkıntılarındışında dolandırılma riskiyle de karşı karşıyalar. Bu risklerle karşılaşmamakiçin vatandaşlarımızın faturası ödenecek kurumun internet sitesi veya çağrımerkezinden yetkili işlem merkezleri konusunda bilgi almaları çok önemli.”dedi.


GÜNCEL HABERLER