MENU

ALİ ERMAN AYTAC, TÜRKİYE’NİN ENERJİ ÇÖZÜMLERİ ÇALIŞTAYI VE PANELİ PROGRAMINA KATILDI

ALİ ERMAN AYTAC, TÜRKİYE’NİN ENERJİ ÇÖZÜMLERİ ÇALIŞTAYI VE PANELİ PROGRAMINA KATILDI


Limak Enerji’nin de destek verdiği BTSO Enerji Konseyi ve Uludağ Üniversitesi işbirliğinde düzenlenen Türkiye’nin Enerji Çözümleri Çalıştayı ve Paneli, 3 Mayıs Cuma Günü Bursa Teknoloji Koordinasyon ve Ar-Ge Merkezi’nde (BUTEKOM) gerçekleştirildi.

Türkiye’nin enerji ithalatının azaltılması için ihtiyaç duyulan enerji çözümlerinin değerlendirildiği etkinlik, 3 ayrı panelde akademisyen ve iş adamlarının sunumlarına sahne oldu. Limak Enerji Uludağ Elektrik Genel Müdürü Ali Erman Aytac’ın konuşmacı olarak yer aldığı ‘Enerji Problemi ve Türkiye’ başlıklı panelin ilk oturumunun moderatörlüğünü ise Yaşar Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Arif Hepbaşlı üstlendi. Oturumda ayrıca Kanada Ontario Üniversitesi’nden Prof. Dr. İbrahim Dinçer, İTÜ’den Prof. Dr. Ahmet Durmayaz ve BTSO Enerji Konseyi Başkanı Erol Dağlıoğlu da sektörün mevcut durumu ve gelecek beklentilerini kapsayan sunumlar gerçekleştirdiler.

Panel programının ilk oturumunda "Elektrik Talebi ve Kaynak Yönetimi" adlı sunumunu gerçekleştiren Aytac, Türkiye’deki enerji piyasasının işleyişi ve gelecekte ön plana çıkacak teknolojiler hakkında dinleyicilere detaylı bilgiler aktarırken, dünyada ve Türkiye’de kullanılan enerji kaynaklarının mevcut durumuna da değindi.

Türkiye’de yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik teşvikler, yıllar içerisinde kurulu güç artış oranları, enerji piyasanın yıllar içerisindeki gelişimi ve enerji tedariki süreçleri gibi sektörün kilit noktalarına ışık tutacak konulara vurgu yapan Aytac, 2040 yılında dünya enerji talebinin karşılanmasında kömür ve petrol yüzdesinin aynı kalacağını, doğal gaz ve yenilenebilir enerji kaynaklarında artışın gerçekleşmesinin beklendiğini söyledi. 2016 - 2040 yılları arasında enerji sektörüne küresel ölçekte 66,5 trilyon Dolar yatırım yapılacağını belirten Aytac, en büyük enerji yatırımının Çin’de olacağını, Orta Doğu ülkelerinde doğal gaz yatırımının artacağını, Avrupa’da ise rüzgar gücünün 2040 yılında iki katına çıkacağını söyledi. Aytac’a sunumunun ardından plaket takdim edildi.

Enerji Teknolojileri ve İnovasyon Kültürü, Sürdürülebilir Yaklaşımlar ve Çevre ile Enerji Verimliliği ve Çözümler başlıklarıyla üç ayrı panelin daha düzenlendiğ ietkinlik, BTSO Enerji Verimliliği Merkezi ve Model Fabrika teknik gezilerinin ardından sona erdi.GÜNCEL HABERLER