MENU

• BASİT ADIMLARLARLA ELEKTRİK FATURALARINI DÜŞÜRMEK MÜMKÜN!

•	BASİT ADIMLARLARLA ELEKTRİK FATURALARINI DÜŞÜRMEK MÜMKÜN!


5 milyon kişiye hizmet veren Limak Enerji, pandemi süreci ve soğuk havaların da etkisiyle beraber evlerde artan enerji kullanımına yönelik tasarruf ve verimlilik tüyoları veriyor. Şirket, Enerji Tasarrufu Haftası’nda enerji tüketimi ile ilgili tüketicilere tasarruf sağlatacak adımlarla ilgili püf noktalarını açıkladı.

Pandemi dönemi ve kışayları nedeniyle evde geçirilen sürenin artmasıyla birlikte elektrikli cihazkullanım süreleri de arttı. Evden çalışma uygulamaları, karantina süreçleri,soğuk havaların da etkisi ile beraber günlük elektrikli eşya kullanımlarınınartması faturalara fark edilir şekilde yansımaya başladı. Limak Enerji Uludağ Elektrik Genel Müdürü Ali Erman Aytac, Enerji Tasarruf Haftası’nda yaşam konforunu düşürmeden enerji tüketimi konusunda alınabilecek önlemleritüketicilerle paylaştı.

Limak Enerji, ev ve iş yerlerine özel tasarruf veverimlilik tüyoları veriyor

Faaliyete geçirdikleri pek çok proje ile enerji verimliliği ve tasarrufu üzerinde durduklarının altını çizen Aytac, “Yakın zamanda tüketicilerimize enerjitasarrufu konusunda ipuçları verdiğimiz Enerji Danışmanım Projesini hayatageçirdik. Projemizle enerjinin tasarruflu ve verimli kullanılması konusundavatandaşlarımızı bilinçlendiriyoruz. Projemiz kapsamında ziyaret ettiğimiz evve iş yerlerinde hem genel tasarruf çalışmaları hem de ziyaret ettiğimiz evveya iş yerinin özel durumlarına göre verimlilik sağlama önerilerini aktarıyoruz. Özellikle pandemi sürecinde evlerde uzun zaman geçirilen budönemde, tasarruf tavsiyelerimizi yinelemek istiyorum. Tüketiciler, eğer A(+++)enerji sınıfı bir buzdolabı tercih ederlerse yüzde 50’ye kadar daha az birenerji tüketimi gerçekleştirebilirler. Aydınlatmada ise LED lamba akkor lambaya göre yüzde 90’a kadar verimlilik sağladığı için tercihler LED lamba yönündeyapılabilir. Televizyon, bilgisayar gibi elektrikli ev aletlerinin uykukonumunda normal tüketimin yüzde 10 ile yüzde 20’si oranında enerji harcamaya devam etmesi sebebiyle bu cihazları uyku konumunda bırakmayıp güç tuşundan kapatarak, tasarruf edebilirler.” dedi.

Kombilerinyalnızca doğal gaz değil, elektrik de kullandığı unutulmamalı

Kış aylarında ısınma amaçlı elektrikli cihazların tercih edilmesi elektrik sarfiyatını artırarak faturaların yükselmesinde büyük rol oynuyor. Kombi ve elektrikli ısıtıcıların ortalama bir ısı seviyesinde sabit tutulması, tasarruf sağlıyor. Her yıl kış aylarında yaşanan elektrik faturalarındaki artışın bir nedeni de kombiler. Kombilerin sadece doğal gaz değil, elektrik de kullandığı unutulmadan tasarruflu kombiseçilmesi gerekiyor.

 Isınma amaçlı kullanılan elektrikli cihazlar,faturaları 270 TL’ye kadar artırıyor

Klimakullanımından kaynaklı elektrik harcamaları kış ayları için hane başına, 1080 watt’lıkbir klima için altı saatlik kullanımda aylık ortalama 144 TL’ye kadar ilave yükgetirebiliyor. 2000 watt’lık bir elektrikli ısıtıcı ise günlük altı saatçalışma süresi ile faturada 268 TL kadar ek bir maliyet oluşturabiliyor. 150watt’lık kombiler ise 24 saat çalışma süresiyle faturalarda aylık olarak ortalama80 TL, 8-10 saat çalıştırıldığında ise ortalama 30 TL artışa neden oluyorlar. Tüketiciler,ısınma amaçlı kullandığı cihazları satın alırken enerji sınıfı yüksek cihazlarıtercih ederek ve kombi gibi daha az tüketimli ısınma türlerine yönelerektasarruf edilebiliyorlar.


GÜNCEL HABERLER