MENU

Limak Uludağ Elektrik'ten HETADER'e Destek

Limak Uludağ Elektrik'ten HETADER'e Destek


Limak Uludağ Elektrik ve HETADER işbirliğiyle Hemofili veTalesemi hastaları için elektrik faturalarında “HETADER adına Kızılay’a Kan Ver, Çocuklarımıza Can Ver” farkındalık mesajı yayınlandı. Kanın pıhtılaşma sistemindeki kalıtsal birbozukluk olarak ortaya çıkan ve vücuttaki kanamalar ile yaşam boyu kendini gösteren Hemofili ile kesin tedavisi kemik iliği nakli ile mümkün olan ve 3-4 haftadabir taze kan nakli gerektiren Talesemi hastalığına dikkat çekildi.

 

Bursa’da Talesemi taşıyıcılığı Türkiye’deki orandan fazla

 

Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve HETADER Başkanı Onkoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Elif GülerKazancı, Türkiye’de Hemofili hasta sayısının yaklaşık 7 bin, Talesemi hastasayısının ise yaklaşık 6 bin 500, toplamda bu sayısının 13 bin 500 civarında olduğunu söyledi. Kazancı, Bursa’da Hemofili hasta sayısının yaklaşık 100,Talesemi hasta sayısının ise yaklaşık 150 olduğunu ifade etti.  Talesemi hastalığının ülkemizde en sıkrastlanan kalıtsal kan hastalığı olduğuna dikkat çeken Kazancı,  Türkiye’de Talesemi taşıyıcılığının yüzde 2.1, Bursa’da ise bu oranın yüzde 3.2 olduğunun altını çizdi.

 

Kazancı, bebeklik döneminde ortaya çıkan Talesemi hastalığının çok ciddi bir kan hastalığı olduğunu, ömür boyunca 3-4 haftada birtaze kan nakli gerektiğini, kesin tedavisinin kemik iliği ile mümkün olduğunuvurguladı.  Hemofili hastalığının isekanın pıhtılaşma sistemindeki kalıtsal bir bozukluk olduğunu belirten Kazancı; hastalığın, vücudun çeşitli yerlerinde kanamalar şeklinde görüldüğünü veözellikle bu hastalıktan erkeklerin daha çok etkilendiğini söyledi. Hemofili tedavisinin faktör ilaçların damardan verilmesi ile gerçekleştiğini ancak kesinbir tedavisinin olmadığını ifade eden, Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve HETADER Başkanı Onkoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr.Elif Güler Kazancı, bilinçlendirme ve farkındalık çalışmalarıyla ilgilibirçok projeyi hayata geçireceklerini belirtti.

 

5 milyon kişiye farkındalık mesajı “HETADER adına Kızılay’aKan Ver, Çocuklarımıza Can Ver”

 

Faturalardaki sosyal sorumluluk mesajıyla ilgili açıklamayapan Limak Uludağ Elektrik Genel Müdürü Ali Erman Aytac; daha önce kan bağışı konusunda Kızılay, kanser konusunda ONKO-DAY gibi birçok kuruma farkındalık çalışmalarında destek olduklarını belirtti.  Aytac; “Hemofili ve Talesemi hastalığına karşı bilinçlendirme çalışmasında HETADER ile bir araya geldik. Elektrik faturalarında yayınladığımız “HETADER adına Kızılay’a Kan Ver,Çocuklarımıza Can Ver” mesajımızı görevli tedarik şirketi olduğumuz Bursa, Balıkesir, Çanakkale ve Yalova illerindeve aynı zamanda Türkiye’nin 66 ilinde elektrik satışını gerçekleştirdiğimiz serbest tüketicilere ulaştırıyoruz. Elektrik faturalarında yer alan mesajımızla 5 milyon kişinin bu ciddi hastalıklarla ilgili farkındalığının ve hastalarla ilgili duyarlılıklarının önemli bir şekilde artacağını düşünüyoruz.” dedi.


GÜNCEL HABERLER