MENU

EN YAŞLI ELEKTRİK ABONESİ ADETA TÜRKİYE TARİHİNE IŞIK TUTUYOR

EN YAŞLI ELEKTRİK ABONESİ ADETA TÜRKİYE TARİHİNE IŞIK TUTUYOR


Fatma Bingöl Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde yaşıyor.O, aydınlatma tarihinde Türkiye ve dünyanın geri kalanında kandil ve gazlambası kullanıldığı zamanları görmüş, o dönemlerdeki hayatı yaşamış bir kadın.Ülkemizin kurtuluş mücadelesine tanıklık ettiği yıllarda dünyaya gelen ve 118yıllık ömrüne İstiklal Mücadelemizi ve 2 Dünya Savaşı’nı sığdıran Fatma Nine,Atatürk’ün yaşamına da tanıklık etmiş tarihi bir çınar…

Elektriğin henüz hane halkı yaşamına dahil olmadığı günlerihüzün ile anlatan Fatma Nine, kandil yakıp, gaz lambası ışığında bir yaşamsürdürdükleri günleri de unutmuyor. Sosyal medyada büyük ilgi gören videomuzdaFatma Nine, “Şimdi her taraf ışık, nereye gitsen hiç karanlık değil” sözleriyle ülkemizin enerji sektöründeki şu anki parlak durumuna da atıfta bulunuyor.

1900 yılında Selanik’te dünyaya gelen Fatma Nine, LimakEnerji Uludağ Elektrik’in en yaşlı abonesi… 118 yaşında olmasına rağmen sonderece sağlıklı bir şekilde yaşamını sürdüren ve evinde ziyaret etme imkanıbulduğumuz Fatma Nine, bizi çocuklarıymış gibi bağrına bastı. Kızı ile birlikteyaşayan Fatma Nine, elektrik ve ampulün mucitleri Tesla ve Edison çağının datanıklarından. Hatta çarpıcı bir istatistiğe atıfta bulunmak da mümkün. FatmaNine doğduğunda, Edison ampulü bulalı henüz 20 yıl olmuştu.

LimakEnerji Uludağ Elektrik olarak bizler, 26 Ağustos 1922 tarihinde başlayıp, 30Ağustos’ta Türk ordusunun zaferiyle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin 96. yılında, kutlu zaferin tanığı olan Fatma Nine’yle tümTürkiye’nin Zafer Bayramı’nı kutladık. Limak Enerji Uludağ Elektrik olarak,şanlı zaferlerle kazandığımız bu ülkeye ve tarihimizin tanığı, en yaşlıabonemiz Fatma Nine’ye hizmet etmekten onur duyuyoruz. 


GÜNCEL HABERLER