MENU

ENERJİ DANIŞMANIM PROJESİYLE TASARRUF VE VERİMLİLİK BİLİNCİ YÜKSELECEK

ENERJİ DANIŞMANIM PROJESİYLE TASARRUF VE VERİMLİLİK BİLİNCİ YÜKSELECEK

5milyon müşteriye hizmet veren Limak Enerji, Enerji Danışmanım Projesiyle enerjinintasarruflu kullanılması konusunda vatandaşları bilinçlendiriyor. Şirket, projekapsamında ziyaret ettiği ev ve iş yerlerinde hem genel tasarruf çalışmalarıhem de gittikleri ev veya iş yerinin özel durumlarına göre verimlilik sağlama önerileriniaktarıyor.

LimakEnerji, tüketicilerine enerji tasarrufu konusunda ipuçları verdiğiEnerji Danışmanım Projesini hayata geçirdi. Proje kapsamında oluşturulan EnerjiDanışmanı Timi ile evleri ve iş yerlerini ziyaret ederek, tasarruf veverimlilik konusunda bilinçlendirme yapıyor. Ziyaret sırasında elektronikaletlerin, aydınlatmaların, ısıtma ve soğutma sistemlerinin enerji tüketimleriincelenerek, bu cihazların nasıl kullanılması ve konumlandırılması gerektiği deanlatılıyor. Tim, ziyaret ettiği yerlerde enerji tasarrufu ve verimliliğisağlamak için gerçekleştirilecek önlemlerle ilgili bir kontrol listesiüzerinden ilerliyor. Böylece ziyaretlerde kullanıcıların mevcut durumunugörmeleri sağlanıyor. Aynı zamanda kullanıcılara özel olarak sunulan tasarrufve verimlilik tavsiyeleri ile hem enerji tüketiminde hem de fatura tutarlarındanasıl düşüş sağlayacakları gösteriliyor. Projeile tüm Türkiye’de pek çok ev ve iş yerine ulaşılarak, tasarruf bilincininyaygınlaştırılması amaçlanıyor.

“Önerilerinuygulandığı iş yerinde, elektrik faturalarında aylık yüzde 20'lere varantasarruf sağlandı”

Timin ziyaret ettiği markette klima,market içerisinde personel ihtiyacı amaçlı kullanılan küçük ev aletleri gibielektronik cihazların ve yiyecek, içecek dolaplarının doğru kullanım vekonumlandırmalarının nasıl yapılması gerektiği, ısıtma ve soğutma sistemlerindetasarrufun nasıl yapılabileceği, aydınlatmaların doğru seçimi gibi konularda bilgilerverildi. Proje kapsamında marketin son elektrik faturası incelendi ve tasarruftüyoları verilerek, fatura tutarlarında nasıl düşüş gerçekleştirebileceklerianlatıldı. Alınacak önlemlerle ayda ve yılda ne kadar tasarruf edilebileceğisöylendi. Seçilen örnek işletmede elektrik faturası 2.031 TL iken, verilenenerjik tüyolarla faturalarını 1.625 TL’ye kadar düşürmeleri sağlandı. Böylece işyeri sahibi ayda yüzde 20 tasarruf sağlayarak, yılda da yaklaşık 5.000 TL’yevaran bir tutarı tasarruf edecek.

Projenin detaylarını anlatan Limak Enerji Uludağ Elektrik Genel MüdürüAli Erman Aytac, “Projemiz kapsamında farklı enerji tüketim gruplarındakikullanıcılarımızı tek tek ziyaret ederek, elektrikli cihazların kullanımları,nasıl tasarruf ve verimlilik sağlanacağı hakkında bilgiler veriyoruz. Aydınlatma,ısıtma, soğutma gibi faaliyetlerde kullanılan elektronik eşyaları tespitederek, tüketim değerlerine bakıyoruz. Enerji Danışmanımız elektronikcihazların tasarruf sağlanacak şekilde doğru kullanımına ilişkin danışmanlıkyapıyor.” ifadelerini kullandı.

Tasarruf tüyoları da verenAytac sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Esnaflarımız, soğuk yiyecek dolaplarınıdış hava sıcaklığının fazla olduğu dönemlerde enerji sarfiyatını artıracağıiçin süpermarket önüne konumlandırmak yerine, market içerisinde uygun alanlardakonumlandırarak ciddi tutarlarda tasarruf edebilirler. Esnaflarımız enerjiizleme ve yönetim sistemi kullanarak da, daha profesyonel olarak enerjikullanımlarını yönetebilir, işletme giderlerini azaltabilirler. Verimli ve kontrollükullanım ile havalandırma sistemlerinde yüzde 13, içecek dolaplarında yüzde 10,aydınlatma ve priz kontrolü ile de yüzde 3 oranında tasarruf sağlayabilirler.Esnaflarımız enerji yönetim sistemlerini kullanarak, enerjilerini toplamdayüzde 26 oranında daha verimli ve tasarruflu kullanabilecekler.” dedi.  

EnerjiDanışmanım ile Elektriğinizi Tasarruflu Kullanın

Enerji Danışmanım Projesikapsamında şirketin özel olarak hazırladığı web sayfasında da elektronik aletlerinne kadar enerji tüketimi yaptığı uygulamalı olarak gösteriliyor. Uygulamasayesinde vatandaşlar kendi konut ve iş yerlerinde ne kadar enerji tükettiğinihesaplayarak, kendilerinin enerji danışmanı olabiliyor.

Vatandaşlar,www.limakuludag.com.tr adresi üzerinden Enerji Danışmanım sayfasına ulaşarak,evlerinde kullandıkları cihazları adet, cihaz gücü, haftalık kullanım süresi vesayısını kendi kullanım alışkanlıklarına göre belirlediklerinde, oluşacakenerji tüketimini kWh cinsinden hesaplayabiliyor ve faturalarına etki edecektutarı görebiliyorlar. Evde kullanılan tüm cihazlar için bu değerlergirildiğinde, ortaya aylık fatura tutarı çıkıyor. Buzdolabı, fırın, çamaşırmakinesi gibi beyaz eşyaların, televizyon gibi elektronik eşyaların enerjitasarrufunun nasıl yapılacağı gibi konular hakkında detaylı bilgiye de ulaşabiliyorlar.

Web’e erişimi olmayanmüşterileri için de 444 6 646 numaralı çağrı merkezi üzerinden Enerji Danışmanıile görüşmelerine olanak tanıyan Limak Enerji, ilerleyen süreçte her işlemmerkezine bir “Enerji Danışmanı” konumlandırmayı planlıyor.

GÜNCEL HABERLER