MENU

MEDİCANA'DAN LİMAK ENERJİ ULUDAĞ ELEKTRİK ÇALIŞANLARINA KADIN SAĞLIĞI SEMİNERİ

MEDİCANA'DAN LİMAK ENERJİ ULUDAĞ ELEKTRİK ÇALIŞANLARINA KADIN SAĞLIĞI SEMİNERİ

‘’Önce Sağlık, Önleyici Sağlık” yaklaşımı iletoplum sağlığına yönelik çalışmalarını sürdüren Medicana Bursa Hastanesitarafindan Limak Enerji UludağElektrik çalışanlarına 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle KadınHastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Müzeyyen Uyanık tarafından kadın sağlığıkonusunda seminer düzenlendi.

 

Limak Enerji Uludağ Elektrik Konferans Salonu´nda verilen seminere konuşmacı olarak katılan Doç.Dr.Müzeyyen Uyanık, dünyada birçok bir kadının jinekolojik kanserler nedeniile hayatını kaybettiğini belirterek özellikle rahim ağzı kanserininjinekolojik kanserler içinde 2. sıklıkta görüldüğünü söyledi. Rahim ağzıkanserinin 35 – 40 yaşından sonra kadınlarda görülme riskinin oldukça yüksekolduğuna dikkat çeken Uyanık, rahim ağzı kanserinin risk faktörlerindenbahsederek, kanserden korunmanın önemini vurguladı. Kadınlara, yıllık kontrolegitmeleri konusunda uyarılarda bulunan Doç. Dr. Müzeyyen Uyanık erken teşhisinhayati önem taşıdığını belirtti. Rahim ağzı kanserinin önlenebilir bir hastalıkolduğu konusunda bilgi veren Uyanık, erken yaşta cinsel ilişki, çok eşli olmak,gebelik sayısının fazla olması, sık partner değiştirme ve sigara kullanımı gibidurumların rahim ağzı kanseri riskini arttırdığının altını çizdi.

 

“’Rahim Kanseri hormon artış gösterebilir”

 

Rahim kanseri için bazı kadınların diğerlerinden daha fazla risktaşıdığını söyleyen Doç. Dr. Müzeyyen uyanık :  “Risk sadece östrojenkullanımı ile artabilir. Şişmanlık, düzensiz adet görme, hiç çocuk sahibiolmama, kısırlık, meme kanserini tedavi etmek veya önlemek için tamoksifenkullanımı, ailede rahim kanseri öyküsü olması, şeker hastalığı, yüksektansiyon, safra kesesi hastalığı veya tiroit hastalığı öyküsü, menopoz tedavisiiçin uzun dönem progesteron ile karşılanmamış östrojen kullanımı, uzun dönem yüksekdozlu doğum kontrol hapları kullanımı ve sigara kadınların rahim kanseririskini artıran faktörler arasındadır.” dedi.


GÜNCEL HABERLER