MENU

OFİS ÇALIŞANLARI İÇİN BESLENME SEMİNERİ

OFİS ÇALIŞANLARI İÇİN BESLENME SEMİNERİ


 “Yeterli beslenmek dengeli beslenmek demek değildir”

 Limak Uludağ Elektrik çalışanları; Yönetim Kurulu Başkan Vekili Birol Ergüven ve Genel Müdür Ali Erman Aytac’ın katılım sağladığı Özel Hayat Hastanesi Diyetisyen Melek Akgün’ün “Ofiste Sağlıklı ve Dengeli Beslenme” konulu seminerine katıldı.

Limak Uludağ  Elektrik’te gerçekleştirilen seminerde konuşan Diyetisyen Melek Akgün, “Yeterli Beslenmek dengeli beslenmek değildir. Beslenmenin yeterli olduğu kadar dengeli olması gerekir. Herkesin günlük alması gereken miktar, aynı değildir” dedi.

Beslenme, beslenme eğitimi, ofis çalışanlarının beslenmesi nasıl olmalı, beslenmedeki yanlışlıklar gibi çeşitli konuların ele alındığı seminerde, dengeli ve yeterli beslenmenin önemine de dikkat çekildi.

Yaş, cinsiyet, boy, kilo, hastalık durumu gibi özelliklerin günlük besin ihtiyacını etkilediğini belirten Melek Akgün, “Günlük hareketlerimizin azalması ve ofiste masa başı çalışma koşulları kilo almamıza neden oluyor. Öncelikle vücudumuz için yeterli ve dengeli beslenmeyi sağlamamız gerekiyor. Herkesin gereksinmesinin farklı olduğu unutulmamalı ve kişiye göre beslenme programı ayarlanmalıdır. Tüm beslenme programlarında öncelik kişinin ağırlığına bakılıp beslenme öyküsü alınarak düzenle yapılmalıdır“ şeklinde konuştu.

“Bütün besin gruplarına ihtiyacımız var”

Melek Akgün “Yeterli ve dengeli beslenme için bütün besin gruplarına ihtiyacımız var. Her öğünde dört besin grubuna yer vermeliyiz. Besin çeşitliliği, besin öğelerinin vücuda alımını ve vücutta kullanılmasını kolaylaştırır.” diye açıkladı.

Sağlıklı atıştırmalıklar tüketin

Ofisde çalışanlar için uygun beslenme önerilerini söyleyen Akgün,“ Kahvaltının en önemli ve mutlaka düzenli olarak yapılması gereklidir” diye konuştu. Akgün; “Ana öğünlerden sonra 2 saat arayla ara öğün tüketmeye özen gösterelim. Tüketeceğimiz besinler, besin değeri açısından yüksek olan kuruyemişler, meyveler, süt ürünleri ve maden suyu gibi besinler olmalıdır. Yediğimiz besinin kalorisi değil vücudumuza katkısı önemlidir ” dedi.   


"Yediğinizin farkında olun"
En büyük hatalardan biri çalışırken yemek yemek olduğunu ve yenilen besinin farkında olmamak doyumsuzluk, tatmin olmama, çabuk acıkma gibi etkileriolduğunu söyleyen Akgün, “ Yemek yemek için kendinize zaman ayırın, mutlu ve keyif alarak yediğiniz yemeklerin bedeninizde etkisini küçümsemeyin, sindirimve tokluk hissi için yavaş yavaş yiyin ve çok çok çiğneyin“ dedi.

      GÜNCEL HABERLER